Tarkastele Aalto-yliopisto Works K3-työmaata reaaliaikaisesti

Aalto-yliopisto Works K3 -työmaalle on asennettu web-kamera kuvaamaan ajankohtaista tilannetta työmaalta. Kesän 2021 aikana kamerasta nähdään muun muassa vanhan toimistosiiven purku.

Työmaa käynnistyi keväällä 2021, ja kesän 2021 aikana työt jatkuvat muun muassa vanhan toimistosiiven purkamisella. Otaniemessä puretaan rakennuksia vain harvoin, joten vaihe on hyvin mielenkiintoinen.

Aalto-yliopisto Works K3 -hanke käsittää Puumiehenkuja 5:n peruskorjauksen, sekä yhden siiven purkamisen ja uudisrakennuksen rakentamisen. Rakentamisvaihe kokonaisuudessaan kestää noin kaksi vuotta, mutta tiloja valmistuu käyttäjille vaiheittain jo vuoden 2022 alusta. Tulevia käyttäjiä ovat Insinööritieteiden korkeakoulu (ENG), Sähkötekniikan korkeakoulu (ELEC), Design Factory, Startup Sauna ja Aalto Ventures Program.

Ajankohtaisen tilanteen työmaalta näet osoitteessa

http://k3-cam.aalto.fi/

Mikäli havaitset kamerassa häiriötä, olethan yhteydessä ACREen yhteydenottolomakkeen kautta.

Jaa
URL kopioitu

Read more news

Marsion niitty, lähikuva
Kampus, Yliopisto Julkaistu

Niitty ei synny sattumalta – kampusluontoa rakennetaan harkiten

Jokainen niitty on myös paikkakohtainen ratkaisu, jossa huomioidaan esimerkiksi maaperä, maiseman historia ja alueen nykykäyttö.
Kampuskysely
Kampus, Opinnot, Yliopisto Julkaistu

Vastaa kampuskyselyyn ja auta kehittämään kampusta

Miten hyvin kampus tukee työskentelyä ja opiskelua? Vastaa kampuskyselyyn ja kerro kokemuksesi. Vastaajien kesken arvotaan elokuvalippuja.
Damask parturi-kampaamo A Blocissa
Kampus Julkaistu

Damask laajentaa palveluitaan A Blocissa: nyt täyden palvelun parturi-kampaamo kaikille

Suosittujen parturipalveluiden lisäksi Damask tarjoaa nyt myös kampaamopalveluita naisille.
Täffä Lunch -ravintola ostoskeskus A Blancissa
Kampus Julkaistu

Täffä Lunch on avautunut ostoskeskus A Blancissa

Ostoskeskus A Blanc on vahvistanut ravintolatarjontaansa, kun palkittu lounasravintola Täffä Lunch avasi ovensa keskuksessa tiistaina 6.10.