Maarintie 8 lajittelukampanjan pilottina

Koko Aalto-yliopiston laajuinen lajittelukampanja käynnistyi syksyllä 2024. Saatujen palautteiden ja ideoiden myötä Maarintie 8 valittiin kampanjan pilottikohteeksi. Rakennuksen lajittelupisteitä on nyt kehitetty vastaamaan aaltolaisten toiveita. Lajittelukampanja jatkuu lokakuuhun 2025 asti.
Uusi lajittelupiste Maarintie 8
Yksi uusista lajittelupisteistä Maarintie 8 aulassa. Kuva: Milla Uusitalo / ACRE

Aalto-yhteisössä käynnistyi lokakuussa 2024 kierrätys- ja lajittelukampanja, jonka tarkoituksena on nostaa kampuksen kierrätysastetta. Lajittelukampanjan pilottikohteeksi valittiin kevättalvella 2025 Maarintie 8. Talon lajittelupisteet kokivat uudistuksen, kun jokaisen kerroksen aulatiloihin tuotiin laajemmat lajittelumahdollisuudet, ja saleista sekä työhuoneista poistettiin yksittäiset sekajäteroskakorit. Tähän ratkaisuun päädyttiin, koska paperia käytetään nykyään toimistotyössä koko ajan vähemmän. Lisäksi etenkin muovin- ja kartonginkeräystä on toivottu niin kampuskyselyssä kuin lajittelukampanjan myötä saaduissa palautteissa.

Maarintie 8 valikoitui kampanjan pilottirakennukseksi sen sopivan koon sekä talossa työskentelevän ja opiskelevan henkilöstömäärän perusteella. Lisäksi talosta saatiin innostuneita ehdotuksia siitä, miten helposti kierrätysastetta saataisiin nostettua muokkaamalla talon auloissa ja muissa yhteisissä tiloissa olevia lajittelupisteitä. Tarkoituksena on kerätä tietoa ja kokemuksia, ja jatkaa lajittelupisteiden muutosten osalta myös muualla kampuksella.

Kestävä kampus
Kierrätyskuutiot muistuttavat vastuullisesta kuluttamisesta.

Oletko jo törmännyt kierrätyskuutioihin?

Lajitteluun ja kierrätykseen kannustetaan jokaista kampuksen käyttäjää edelleen koko kampuksen laajuisesti, ja tavoitteena on nostaa jätteiden kierrätysaste kampuksella nykyisestä 64 prosentista 70 prosenttiin lokakuuhun 2025 mennessä. Tällä hetkellä jätettä syntyy kampuksella 1400 tonnia vuodessa.

Kierrätyskampanjan ytimessä on ajatus, että jokainen voi tehdä osansa jätemäärän vähentämiseksi kuluttamalla kriittisesti. Toisaalta oikein lajiteltu jäte ei mene hukkaan, vaan se voidaan hyödyntää uusina raaka-aineina. Tämä on askel kohti kestävämpää tulevaisuutta. 

Onko sinulla jo nyt hyvä idea tai vinkki, millä parantaa jätteiden kierrätystä kampuksella? Jätä se tämän artikkelin alle (kirjautuneet käyttäjät) tai kirjoita meille info-acre@aalto.fi. Vinkkien perusteella voidaan tarvittaessa varsin nopeasti vaikuttaa kierrätyksen helpottamiseen kampuksella.

Jaa
URL kopioitu

Read more news

Lepohuone
Kampus, Opinnot, Yliopisto Julkaistu

Pidä tauko! Uusi lepohuone avattu Kandidaattikeskukseen

Uusi opiskelijoille suunnattu lepohuone tilassa Y420.
Tyhjä sisätila, punainen lattia, valkoiset seinät, nokkakärryt ja suuri sininen teksti ”TILA!”
Kampus, Yliopisto Julkaistu

TiLA! - uusi koti luovuudelle Otaniemessä

Yhteisöllinen työtila taiteilijoille ja luovien alojen toimijoille Espoossa.
Campus Sustainability Champion 2026
Kampus Julkaistu

Ehdota kampuksen kestävän kehityksen sankaria 2026!

Ehdota kampuksen kestävän kehityksen sankaria 15.10.2026 mennessä.
Korkeakouluaukio
Kampus Julkaistu

Asiakastyytyväisyys Aalto-yliopiston kampuksen toimitiloihin pysyy korkealla – ACREn kokonaisarvosana nousi ja NPS vahvistui

ACRE arvioi toimitila-asiakkaidensa tyytyväisyyttä vuosittain asiakastyytyväisyyskyselyn avulla. Lue viimeisimmän kyselyn tuloksista.