Kauppakeskus A Bloc tuo uusia palveluita kampukselle

Otaniemen kaupallinen palvelutarjonta kasvaa huomattavasti A Blocin ravintoloiden ja kahviloiden, liikkeiden sekä muiden palveluiden myötä.

Kauppakeskuksen ovet avattiin yleisölle ensi kertaa 30.8. klo 9. A Bloc avattiin virallisesti, kun Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan (AYY) hallituksen puheenjohtaja Noora Vänttinen leikkasi nauhan. Keskuksessa on avajaispäivänä tarjolla A Blocin toimijoiden tarjoamaa avajaisohjelmaa.

”A Bloc tulee varmasti vaikuttamaan koko Otaniemen alueen dynamiikkaan ja tuo alueelle kauan kaivattuja vaihtoehtoja niin lounas-, ilta kuin viikonloppuaikaankin. Haluamme, että A Blocista tulee aidosti Aalto-yhteisön näköinen ja tuntuinen paikka, jossa kaikki yhteisön jäsenet haluavat viettää aikaa ja kohdata toisiaan”, toivoo Aalto-yliopistokiinteistöt Oy:n kiinteistösijoitusjohtaja Eetu Ristaniemi.

A Blocin sijainti yliopiston kampuksen ytimessä mahdollistaa myös uudenlaisen yhteistyön yliopiston ja kauppakeskuksen toimijoiden välillä. Osa kauppakeskuksen liikekonsepteista on kehitetty yhteistyössä yliopiston opiskelijoiden kanssa. 

Keskus kasvattaa erityisesti Otaniemen alueen ravintolatarjontaa. A Blocista löytyy useita vaihtoehtoja niin lounaalle kuin illallisellekin: Konnichiwan sushia, Fafa’sin falafeleita, Who the xxxx is Alicen napolilaista pizzaa, Eat Poke HKI:n poke bowleja sekä Fazer Food & Co:n suuren ravintolamaailman erilaiset vaihtoehdot. Ravintoloiden lisäksi Espresso House, Brooklyn Cafe ja Jungle Juice Bar täydentävät keskuksen ruoka- ja juomatarjontaa entisestään.

A Blociin aukeaa myös kauan kaivattu Alkon myymälä sekä Clas Ohlsonin uusi myymäläkonsepti Lab Store. Kauppakeskuksesta löytyy lisäksi päivittäistavarakaupat Alepa ja K-Market, R-kioski sekä apteekki. Suuri Esport Aalto –kuntokeskus täyttää lähes koko yläkerran Les Mills THE TRIP –sisäpyöräilysaleineen ja HotStudioineen.

Lisätietoja:
A Blocin verkkosivuilta
info@abloc.fi

Jaa
URL kopioitu

Read more news

Korkeakouluaukio
Kampus Julkaistu

Asiakastyytyväisyys Aalto-yliopiston kampuksen toimitiloihin pysyy korkealla – ACREn kokonaisarvosana nousi ja NPS vahvistui

ACRE arvioi toimitila-asiakkaidensa tyytyväisyyttä vuosittain asiakastyytyväisyyskyselyn avulla. Lue viimeisimmän kyselyn tuloksista.
Köpcentret A Blanc ligger vid kanten av Alvar Aalto-parken.
Kampus Julkaistu

A Blanciin avautuu remontin jälkeen uusi ravintolaoperaattori – Täffä Lunch muuttaa keskukseen

Ostoskeskus A Blancin kolme vierekkäistä liiketilaa yhdistetään yhdeksi 150 asiakaspaikan ravintolaksi, johon avautuu syksyllä Täffä Lunch.
Kaksi ihmistä piknikillä viltillä, mukana kannettava tietokone, laukkuja ja ruokaa puistossa, jossa on puita ja nurmikkoa.
Kampus, Yliopisto Julkaistu

Vaikuta Kampusvisio 2050 -päivitykseen: merkitse näkemyksesi karttaan

Millainen kampuksemme tulisi olla vuonna 2050? Kerro näkemyksesi 3.7. mennessä!
Text 'Otaniemi on a sustainable path' and image of two people walking on campus.
Kampus, Yhteistyö, Opinnot, Yliopisto Julkaistu

Toukokuussa liikutaan yhdessä

Aamukävely liikkeeen vaikutuksesta aivoihin 28.5. Tee kestävästä liikkumisesta osa työ- tai opiskelupäivää.