Aalto-yliopisto Works K3 -työmaa käynnistymässä

Aalto-yliopisto Works K3 -hanke on käynnistymässä suunnitelmien mukaisesti helmikuun aikana ”Seaside-osan” peruskorjauksella ja jatkuen vanhan toimistosiiven purkutöillä sekä uudisosan rakentamisella.
Kuva: Panu Sainio / Aalto-yliopisto

Kohteen päätoteuttajaksi on valittu Fira Oy. Työt käynnistyvät helmikuun aikana työmaan aitaamisella ja sisäpuolisilla purkutöillä. Lujuusopin halli jää yliopiston käyttöön vielä kevään ajaksi. Aalto-yliopisto Worksin, eli aiemman Konemiehenkorttelin, alueella tehdään lähikuukausina myös HSY:n vesijohtotöitä, joiden vuoksi työmaan ympäristössä on suljettu katuja (lue lisää https://www.aalto.fi/fi/uutiset/osa-konemiehentiesta-suljetaan-liikennejarjestelyt-muuttuvat)

Aalto-yliopisto Works K3 -hanke käsittää Puumiehenkuja 5:n peruskorjauksen sekä myöhemmässä vaiheessa yhden siiven purkamisen ja uudisrakennuksen rakentamisen. Rakentamisvaihe kokonaisuudessaan kestää noin kaksi vuotta, mutta tiloja valmistuu käyttäjille vaiheittain jo vuoden 2022 alusta. Tulevia käyttäjiä ovat Insinööritieteiden korkeakoulu (ENG), Sähkötekniikan korkeakoulu (ELEC), Design Factory, Startup Sauna ja Aalto Ventures Program. Alueen kehityssuunnitelman mukaisesti K1 (Otakaari 4) ja K2 (Puumiehenkuja 3) peruskorjattiin jo aiemmin.

Aalto-yliopiston Works -hanke on osa suurempaa kampuskehityssuunnitelmaa, jossa yliopiston toimintoja keskitetään kampuksen laitamilta kohti ydinkampusta. Nimensä Aalto-yliopisto Works -kortteli on saanut erilaisten työpajamaisten tilojen ainutlaatuisesta yhdistelmästä, joka vie yhteistyön ja coworking -tilojen tarjoamat mahdollisuudet uudelle tasolle.  Kortteli kannustaa oppimisen, tutkimuksen ja yhteiskunnan väliseen vuorovaikutukseen tuomalla yhteen uusia ideoita, huipputuloksia tuottavat tutkijat ja asiantuntemuksensa jakavat opiskelijat.

Lisätietoja hankkeesta:
Panu Sainio/Aalto-yliopisto, panu.sainio@aalto.fi
Jarmo Wilander/Aalto-yliopistokiinteistöt, jarmo.wilander@aalto.fi

Jaa
URL kopioitu

Read more news

Aalto Startup Center x A Grid Demo Day 2026
Kampus, Yhteistyö Julkaistu

Liity mukaan Demo Day 2026 -tapahtumaan A Gridissä

4. maaliskuuta A Gridissä kannattaa olla, sillä silloin järjestetään Aalto Startup Center x A Grid Demo Day.
A Grid I-siipi portaat
Kampus, Yliopisto Julkaistu

Liity asiantuntevaan joukkoomme kiinteistöpäälliköksi

Etsimme nyt Kiinteistöjen ylläpito- ja käyttäjäpalvelut -tiimiin uutta kiinteistöpäällikköä.
Cafetoria pop-up in A Bloc
Kampus, Yhteistyö Julkaistu

A Blocin pop-up -tila oppimisympäristönä: Entrepreneurial Futures -kurssi ja Cafetoria loivat ainutlaatuisen yhteistyön

A Blocin pop-up -tila muuttui käytännön oppimisympäristöksi, kun Entrepreneurial Futures -kurssi ja Cafetoria toteuttivat yhteisen pop-upin.
Learning Lounge
Kampus, Opinnot Julkaistu

Learning Lounge tarjoaa lisää opiskelutilaa kampuksella

Vaikea löytää vapaata opiskelu- ja työskentelytilaa?